OSP HISTORIA

Rys historyczny OSP w Woli Kiełpińskiej

Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Kiełpińskiej powstała w roku 1932 a jej inicjatorem i twórcą był ówczesny wikariusz, późniejszy biskup Płocki ks. Piotr Dudziec. Na siedzibę przeznaczono część zabudowań gospodarczych przy kościele za zgodą ks. proboszcza Jana Przedpełskiego . Do powstania OSP przyczyniły się rodziny : Kacperskich, Perczyńskich, Kaczmarczyków, , Sikorskich i wiele innych .

Dzięki staraniom proboszcza ks.Ludomira Lisowskiego oraz wysiłkom strażaków , stowarzyszeń katolickich wybudowano remizę strażacką , Niestety została ona zniszczona w czasie II wojny światowej . Na nową przyszło nam poczekać do roku 1964

Okres II wojny światowej to zawieszenie działalności OSP na rozkaz okupanta . Wielu strażaków było aresztowanych i uwięzionych . Mimo powszechnego terroru i groźby represji okoliczni mieszkańcy nadal współpracowali z partyzanckimi oddziałamy . Wznowienie działalności OSP nastąpiło w 1945 roku po powrocie do parafii ks. Witolda Sujkowskiego . Był to ciężki okres gdyż ludzie musieli odbudowywać własne domy i gospodarstwa , więc na działalność w straży brak było czasu . Ożywienie nastąpiło w roku 1949 z inicjatywy ks. Stanisława Zająca i okolicznych mieszkańców . W roku 1961 OSP otrzymała z demobilu pierwszy samochód Amer – Dodge .

Rok 1964 to budowa i oddanie do użytku nowej strażnicy , a w roku 1972 OSP otrzymała wóz bojowy beczkowóz star 26 . Wydarzenia te owocowały czołowymi lokatami w Zawodach Strażackich  :   I miejsce w zawodach powiatowych 1974 r.

Dnia 16 05 1982 r na uroczystości 50 – lecia powstania jednostka otrzymała sztandar ufundowany przez społeczność lokalną a poświęcenia dokonał ks. kan.Kazimierz Śniegocki .

W roku 1985 nastąpiła rozbudowa dwóch boksów garażowych .

W  1996r. założono Akt Notarialny .

Nowy sztandar OSP otrzymała na 75 – lecie w roku 2007 od społeczności lokalnej .

Obecnie OSP posiada trzy samochody bojowe , łódź z przyczepą , sprzęt hydrauliczny i sprzęt  do pomocy przedmedycznej .

Średnia wyjazdów w ostatnich pięciu latach to ponad sto w ciągu roku .

Od 2015 roku reaktywowaliśmy  Młodzieżową Drużynę Pożarniczą , która aktualnie liczy 20 członków w wieku 13-17 lat.